O przyjaciołach Doroty

O przyjaciołach Doroty


[fot. Justyna Słupkowska, Monika Szcząchor, Jacek Adamczyk]

Kim są tytułowi Przyjaciele Doroty Targowskiej, na rzecz których powołano Fundację?
Zgodnie ze statutem to osoby niepełnosprawne (mające orzeczenie o niepełnosprawności), w szczególności osoby obciążone zespołem Downa.


Co więcej Fundacja w pierwszym rzędzie opiekuje się najmłodszymi oraz niepełnosprawnymi bez wsparcia edukacyjnego/rehabilitacyjnego, obciążonymi Trisomią 21 i ich rodzinami (pomagamy też rodzicom, którzy dowiadują się, że urodzi się im dziecko obciążone ZD). Swoją pomoc kierujemy, zwłaszcza do rodzin, w których oboje rodzice są pracujący lub rodzic w pojedynkę wychowuje niepełnosprawne dziecko. To najmłodsi i ich rodziny bowiem potrzebują pomocy najpilniej, ponieważ w ich sytuacji każdy dzień bez wsparcia, a co za tym idzie bez wspomagania rozwoju - to dzień niewłaściwie wykorzystany. Ale wśród naszych podopiecznych mamy i dorosłych. Najstarszy nasz podopieczy ma 34 lata. Najmłodszy jeszcze się nie urodził.

Dotychczas (listopad 2023) "Dorotkowo" otoczyło codzienną opieką ponad 400 rodzin z dziećmi obciążonymi anomaliami genetycznymi (w większości są to dzieci z Zespołem Downa) z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Najważniejsze dla człowieka obciążonego z. Downa, podobnie zresztą jak dla każdego człowieka, jest dzieciństwo, tu te kilka pierwszych lat życia ma kluczowe znaczenie. Dla ich rodzin ważnym jest by mieli wsparcie w pierwszych chwilach, dniach i miesiącach od diagnozy, że ich maluch będzie obciążony ZD czy też tuż po urodzeniu się dziecka. Gdy będą wiedzieć, że nie są sami, będą mieli i siły by podjąć z radością trud wychowania tego wyjątkowego człowieka, jaki pojawił się w ich rodzinie. Dlatego też wspieramy całe rodzinki, ale i od całych rodzinek oczekujemy zaangażowania w procesie rehabilitacji (zwłaszcza społecznej). Także Babcie i Dziadkowie! Rozpieszczajcie, ale mądrze:) A Mamusie i Tatusiowie korzystajcie z oferty naszych zajęć pełnym garściami, włączając się w akcje społeczne oraz integracyjne Dorotkowa!